(Nie)zwykła Matematyka Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

W roku szkolnym 2023/24 nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,(Nie)zwykła matematyka”

Głównym celem projektu  było pokazanie związku matematyki z życiem codziennym, dostrzeganie zależności matematycznych w otaczającym świecie, rozwijanie sprawności rachunkowej, umiejętności szacowania i zaokrąglania wyników, rozwijanie samodzielności
w poszukiwaniu i zdobywaniu informacji, kształtowanie wyobraźni geometrycznej.

W projekcie uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII. Poszczególne zadania realizowane były na lekcjach matematyki, techniki, wychowaniu fizycznym, godzinach wychowawczych i kole matematycznym. Zrealizowaliśmy m.in. następujące zadania:

• Logika kartki papieru – zajęcia z wykorzystaniem tangramów.
  • Nielogiczne konstrukcje, czyli słów kilka o złudzeniach optycznych – przygotowanie
    i wystawa prac oszukujących ludzki umysł.
  • Szalone liczby – prezentacje uczniowskie na temat różnych rodzajów liczb – doskonałych, trójkątnych, zaprzyjaźnionych.
  • Ile kosztuje kilogram przypraw? – projekt badawczy.
  • Szkieletowe konstrukcje – budowa szkieletów brył z wykorzystaniem plasteliny
    i zapałek, winogron i patyków do szaszłyków – wykażcie się inwencją
    i kreatywnością.
  • Zatrzymane w kadrze – konkurs fotograficzny uwieczniający matematykę podczas spaceru.
  • Matematyka pod stopami – parkietaże i mozaiki, własności figur foremnych.
  • Z matematyką na zakupy – zaprojektowanie toreb z motywem lub hasłem matematycznym.
  • Sport to zdrowie – ile kalorii spalmy np. podczas pływania, szybkiego marszu, wspinaczki; co jest niezbędne żeby zdrowo żyć?
  • Międzynarodowy Dzień Kropki –15 września – cyrklem malowane.
  • Kahoot, quizyzz, wordwall, LearningApps – wykorzystanie aplikacji quizowych do monitorowania postępów uczniów.
  • Świat sportu w liczbach – przygotowanie wystawy edukacyjnej sportowo-matematycznej.
  • Dzień liczby Pi.

Uczniowie realizowali zadania pod kierunkiem nauczycieli: R.Nowak, A. Kapuścińskiej, E.Gralak, M. Rosińskiego, M.Jaksy. Koordynatorem projektu w szkole była nauczycielka matematyki Izabela Pogorzelska.

Projekt był objęty honorowym patronatem:

• Kuratorium Oświaty w Łodzi
  • Urzędu Statystycznego w Łodzi
  • Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego
  • Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli PROGRESFERA.