mPotęga

mFundacja-mass-logotyp-ikona-sowa_rgb_copy_copy

Program grantowy „mPotęga” zorientowany jest na popularyzację matematyki wśród młodych ludzi. Ma na celu zainspirowanie nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki, aby przezwyciężali schematy, rutynę i zachęcali swoich uczniów do przygody z matematyką

Projekty zgłoszone do konkursu grantowego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Pabianicach zostały nagrodzona grantami programu mPotęga w Edycji I Programu, w Edycji II Programu oraz w Edycji IV Programu.

Edycja IV 2016/17

Projekt „Matematyczne rozgrywki z kodowaniem i programowaniem” zdobył grant w IV edycji programu mPotęga. Autorem projektu jest p. Renata Nowak, nauczyciel matematyki i informatyki.

Szkoła otrzymała darowiznę z mFundacji w wysokości 5000 zł na realizację ww. projektu.

Jaki jest cel projektu „Matematyczne rozgrywki z kodowaniem i programowaniem”?

1. Doskonalenie umiejętności rachunkowych, tworzenie tekstów o charakterze matematycznym.
  2. Nabywanie umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki, w tym logicznego i algorytmicznego myślenia, programowania, posługiwania się aplikacjami komputerowymi.
  3. Kształtowanie potrzeby eksperymentowania.
  4. Rozwijanie kreatywnego, strategicznego myślenia, przedsiębiorczości.
  5. Rozwijanie kompetencji społecznych – umiejętności pracy zespołowej i projektowej.

Projekt opiera się na nauczaniu z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu. Łączy przekazywanie wiedzy matematycznej z programowaniem, które kształtuje kreatywność, uczy analitycznego myślenia. Wprowadza wielowymiarowe zajęcia – gra, programowanie robotów za pomocą pisaków ale też za pomocą aplikacji na tablet i komputer (ozoblockly.pl), a co za tym idzie łączy wykorzystanie na lekcji tabletu, smartfona (odkodowywanie zadań z QR kodów) ze zdobywaniem i pogłębianiem wiedzy matematycznej ucznia.

Edycja II

Projekt „Myślenie ma przyszłość. Webquest” z I Edycji Programu został nagrodzony przez mFundację, jako wyjątkowo nowatorski i godny uwagi, główną nagrodą – grantem na jego ponowaną realizację w następnym roku szkolnym, w II Edycji Programu mPotęga. Za uzyskaną darowiznę zakupiono tablicę interaktywną do pracowni komputerowej B4.

Edycja I – pilotażowa

W ramach Programu mPotęga Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć zorganizowały Konkurs grantowy wspierający edukację matematyczną uczniów w  klasach 4 – 6 szkół podstawowych.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Z dziesiątek projektów zgłoszonych przez szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, biblioteki, Kapituła wybrała do kolejnego etapu 60 prac. Projekty zostały zaprezentowane na stronie internetowej mFundacji i przez dwa tygodnie internauci mogli głosować na najciekawsze z nich.

W grupie projektów, które uzyskały największą ilość głosów i uznanie Kapituły znalazł się projekt zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Pabianicach. Autorką nagrodzonego projektu jest mgr Renata Nowak, nauczyciel matematyki i informatyki. Wyróżnienie oznaczało otrzymanie dotacji z Fundacji mBanku w wysokości wnioskowanej w projekcie, tj. 4700 zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup notebooka i projektora multimedialnego, które są wykorzystywane w czasie realizacji nagrodzonego projektu.

Strona WebQuestu wykonana na potrzeby projektu z I Edycji –  www.projekt-sp3.blogspot.com

Relacje z realizowanych zajęć można obejrzeć na blogu matematycznym www.matematyka.sp3pabianice.pl