gra miejska mural

Gra miejska

Poznajemy nasze miasto

W dniu 30 maja  klasy IV-VIII naszej szkoły uczestniczyły w grze miejskiej połączonej z wyjściem do kina. Uczniowie, wędrując ulicami  miasta poznawali i zgłębiali  tajemnice   Pabianic, naszej historii,  architektury i  przyrody oraz przyglądali się popularnym miejscom i znanym postaciom. Na trasie spaceru znalazły się obiekty starej części miasta, związane z życiem i kulturą mniejszości żydowskiej oraz główne  zabytki Pabianic usytuowane nad Dobrzynką, tj. renesansowy zamek i kościół św. Mateusza i pobliski Park im. Juliusza Słowackiego,
a także  kompleks zabudowań pofabrycznych w centrum miasta. Dzieci mogły również dotrzeć
do domów znanych pabianiczan, Jadwigi Wajsówny i  Maksymiliana Kolbe. Podczas wędrówki poznawały treść  murali autorstwa Kruka przy ulicy Warszawskiej, pochodzenie ulicy Grobelnej, Bulwarów i Osiedla im. Mikołaja Kopernika.
            Eksploracja wskazanych obiektów wymagała dobrej orientacji przestrzennej, uważności, spostrzegawczości, umiejętności posługiwania się mapą, czytania ze zrozumieniem. Uczniowie, wykonując różnorodne zadania w terenie, wzbogacili swoją wiedzę o naszym mieście, spędzili dużo czasu na świeżym powietrzu, w kontakcie z przyrodą, i świetnie się przy tym bawili. Poszczególne konkurencje gry były punktowane. W rywalizacji najlepsza okazała się klasa VI c (wychowawca – p. Ewa Gralak). Nagrodą będzie seans filmowy w Kinie Tomi w przyszłym roku szkolnym.

Inicjatywa została pozytywnie przyjęta przez ogół społeczności szkolnej.
            Gra miejska, nastawiona na poznanie „naszej małej ojczyzny” będzie kontynuowana w kolejnych latach dla ogółu uczniów.