Projekty matematyczne

12 października uczniowie SP 3 wzięli udział w pieszym rajdzie „Śladami św. Maksymiliana po Pabianicach".  Rozpoczęliśmy go od modlitwy i złożenia wieńca pod pomnikiem Męczennika.

Paulina Bojanowska z IV e zajęła II miejsce, pamiątkowe nagrody otrzymały również Mariola Dzikowska z kl. IVe  oraz Sandra Małek z kl. IVb.

Gratulujemy!

Wędrując ulicami, odwiedziliśmy miejsca związane z pobytem Świętego w naszym mieście. Poniżej opis trasy wraz z notką historyczną:

• Kościół paraf. pw. Św. Mateusza - tu Rajmund Kolbe przystąpił do I Komunii Św. i miał widzenie Matki Bożej ofiarującej mu dwie korony. W kościele znajdują się:

-  witraż w zakrystii przedstawiający małego Rajmunda przyjmującego od Matki Bożej korony,

-  w lewej nawie obraz namalowany przez Gintowta Dziewałkowskiego przedstawiający O. Maksymiliana z koronami, w tle zarys bazyliki z Niepokalanowa oraz ogrodzenie Oświęcimia,

-  po przeciwnej stronie drewniana płaskorzeźba z Manili wykonana przez artystę samouka, który nadał O. Maksymilianowi rysy azjatyckie,

W lewym transepcie ołtarz z obrazem Matki Boskiej Zwycięskiej, przed którym wg tradycji Rajmund miał widzenie.

W głównej kruchcie jest marmurowa tablica oraz relief przedstawiający O. Maksymiliana w habicie franciszkańskim w pozie modlitewnej z rękami wciągniętymi ku dwóm koronom.

Na drzwiach głównych okutych rzeźbioną blachą na jednym z pól przedstawiono Św. Maksymiliana.

Na placu kościelnym stoi pomnik Św. Maksymiliana, który odsłonięty został w 1991 r. w 50 rocznicę śmierci i 20 rocznicę beatyfikacji. Figura świętego stoi na małym kopcu wyłożonym kostką granitową symbolizującą pasiak oświęcimski.

• Ulica Złota - obecnie Św. M. Kolbego 5 - na jednym z domów umieszczono tablicę pamiątkową, mówiącą o tym, że "tu zamieszkiwała rodzina Kolbe".

• Ulica Długa - obecnie Pułaskiego 14 - mieściła się tu Szkoła Handlowa, do której chodził Rajmund Kolbe w latach 1903 - 1905 i uczęszczał do jednej klasy ze swym bratem Franciszkiem.

• Ulica Waryńskiego - dawniej Fabryczna - w domu pod nr 33 przez krótki czas w 1903 r. mieszkali Kolbowie. Mieściła się tam piekarnia Bidorfa.

• Ulica Ks. Wyszyńskiego - dawniej Skromna - przy tej ulicy znajdowała się szkoła dla dzieci robotników Endera. Do tej szkoły przez jakiś czas chodził Rajmund Kolbe.

• Kościół parafialny Św. Maksymiliana M. Kolbego konsekrowany 25 września 1994r. - w prezbiterium znajduje się piękny obraz przedstawiający Św. Maksymiliana namalowany przez artystę włoskiego. Obraz po raz pierwszy pokazany był w Rzymie w Bazylice Świętego Piotra podczas beatyfikacji M. M. Kolbego. Przechowywany przez O.O. Franciszkanów w Niepokalanowie, w 1998r. przywieziony do tutejszego kościoła.

• Ulica Jutrzkowicka - w czasach Kolbego była to podmiejska wieś. Tam w dwóch domach prawdopodobnie pod nr 16 i 129 przez krótki czas mieszkali Kolbowie po przeprowadzce z Łodzi w 1987r.

• Ulica Konstantynowska 19 - czynszowa kamienica rodzina Kolbe miała tu pokój z kuchnią na drugim piętrze. Za domem w sadzie Mundek sadził drzewka.

Na mecie w Sanktuarium Św. Maksymiliana uczniowie szkół pabianickich musieli zmierzyć się jeszcze z testem sprawdzającym wiedzę o Męczenniku z Auschwitz.

Paulina Bojanowska z IV e. zajęła II miejsce, natomiast Mariola Dzikowska ( IVe) oraz Sandra Małek (IVb) otrzymały nagrody pocieszenia. Gratulujemy!

Wcześniej, bo 11 października odbył się także Powiatowy Konkurs o Patronie Pabianic, podczas którego swoją wiedzą o założycielu Niepokalanowa pochwalili się Mikołaj Wągrowski i Piotr Dębiński. Tutaj nie udało się zająć miejsca na podium, ale i tak gratulujemy dużej wiedzy historycznej i teologicznej.

Celem rajdu oraz konkursu, który odbywa się co roku, jest pogłębienie uczuć patriotycznych i tożsamości regionalnej.

/fot. oraz inf. p. K. Woszczak/

danych osobowych