Kodowanie, a symbole narodowe

 

W tygodniu poprzedzającym Święto Pracy, Święto Narodowe Trzeciego Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozmawialiśmy z czwartoklasistami o naszych symbolach narodowych, do których należą:

 – Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna, od 26 lutego 1927 oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

–  Flaga Polski – prostokątna, podzielona na dwa pasy o układzie poziomym: biały na górze, czerwony na dole. Barwy państwowe Polski (biel i czerwień) pochodzą z godła państwowego – białego orła w koronie na czerwonym polu. Są to barwy ustanowione w polskiej konstytucji.

– Godło Polski – jest określone w art. 28. ust. 1 Konstytucji z 1997: „Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu”. Jego aktualny, ustawowy wygląd to: biały, jednogłowy orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo na tle czerwonej, lekko zwężającej się ku dołowi tarczy herbowej. Barwy bieli i czerwieni są barwami Rzeczypospolitej Polskiej, określonymi ustawowo.

Następnie uczniowie otrzymali do odkodowania obraz. Szybko okazało się, że zakodowano białego orła w koronie na czerwonym tle.