Zakodowani na SP3, czyli Dzień Otwartych Drzwi w pracowni komputerowej

24 lutego 2017 r. odbywał się w naszej szkole Dzień Otwartych Drzwi. Jako uczestnicy IV edycji programu Mistrzowie Kodowania postanowiliśmy naszym miłym gościom pokazać na czym polega programowanie.  Każda odwiedzająca nas osoba mogła zobaczyć na własne oczy, że mali uczniowie poradzą sobie znakomicie z programowaniem przy komputerze, ale także to, że nauka programowania bez komputera też jest możliwa.

Programowanie bez komputera

Przygotowano wydrukowany alfabet binarny oraz paski z krateczkami do zakodowania jednej litery w systemie dwójkowym

Uczniowie wyjaśniali, odwiedzającym pracownię komputerową gościom, na czym polega komputerowy system zapisu danych, następnie każdy przyszły pierwszoklasista zapisywał na otrzymanej karteczce pierwszą literę swojego imienia i kodował ją zgodnie z instrukcjami w systemie dwójkowym. Z tak otrzymanej pomocy powstawała bransoletka na rączkę. 

Na  drugiej stronie bransoletki był wydrukowany adres strony internetowej naszej szkoły. Od tej chwili nasz gość mógł się uważać za „zakodowanego na SP3” 🙂 

Programowanie z komputerem

Zainteresowani uczniowie mogli spróbować swych sił w nauce programowania z bohaterami gry Minecraft lub Angry Birds. Pod czujnym okiem starszych kolegów i rodziców przesuwali bloczki z poleceniami, tworząc pierwsze w życiu linie programu komputerowego.

Goście mogli również zapoznać się z efektami pracy naszych uczniów na kółku programistycznym. Sami autorzy chętnie prezentowali napisane przez siebie programy. Szczególnym powodzeniem cieszył się program gry „Znikający duszek”.

Zapisz