Specjalnie dla ciebie wyczaruję księżyc i gwiazdy na niebie

Uczniowie klas piątych poznają podstawy programowania w oparciu o środowisko programowania wizualnego Baltie. Po opanowaniu tworzenia nowych scen i sterowania czarodziejem przyszedł czas na pisanie pierwszych programów. Nauka powstawania animacji zbiegła się z obchodzonymi w szkole Walentynkami. Jak się okazało, nawet w programowaniu można znaleźć romantyczne wątki, gdy się tylko chce.  Temat naszych zajęć brzmiał „Specjalnie dla ciebie wyczaruję księżyc i gwiazdy na niebie.”

Zadanie polegało na wykonaniu programu, zgodnie ze ściśle określonymi regułami  – optymalizacja kodu przy wielokrotnie powtarzających się czynnościach, jak najmniejsza ilość ruchów, układ jak na zdjęciu.

W ramach rozwijania romantycznych wątków w programowaniu, nasz Baltie musiał wyczarować łąkę pełną kwiatów. Kwiaty powinny pojawiać się w kolejności – czerwony kwiatek, następnie nad nim żółty, czerwony, nad nim żółty itd. Oczywiście należało pamiętać o optymalizacji kodu.

Na następnej lekcji uczniowie tworzyli napis „Witaj w naszej klasie”, ale tak by został on umieszczony na scenie w dwóch wersach. Przed samogłoskami miał pojawiać się dym, a przed spółgłoskami zanikać.

Uczniowie po kilku próbach, niemal bezbłędnie ułożyli kody programów – zgodnie z poleceniami.

Ćwiczenia zaczerpnięto z podręcznika „Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Klasa V” autorstwa G. Koba